Indeks giełdowy

Jest to wartość, którą oblicza się wyceniając akcje określonych spółek giełdowych. Dzięki indeksowi giełdowemu możemy zobaczyć jak wygląda i jak się zmienia koniunktura na giełdzie lub jaki jest stan określonego sektora spółek. Indeks pokazuje zmianę cen akcji spółek Te zmiany przyczyniają się do zachowania osjakób inwestujących na giełdzie czyli inwestorów giełdowych. Dzięki indeksowi określić można zwrot na rynku i kierunek cen wybranych akcji w różnych przedziałach czasowych. Indeksy giełdowe w dzisiejszych czasach są potrzebne dużym korporacjom, instytucjom finansowym, bankom aby śledzić i przewidywać trendy na giełdach światowych. Inwestorzy na giełdzie coraz częściej obserwują stopy zwrotu oraz klasyfikacje sektorową określonych spółek aby dobrze zainwestować. W latach sześćdziesiątych pojawiło się wiele nowych indeksów, które dokładnie ukazują działanie rynku i jego poszczególnych sektorów.

Śledzenie indeksów pomaga dobrze zainwestować na giełdzie. Indeksy giełdowe to miary statystyczne pokazujące jak zmieniają się ceny grupy wybranych spółek. Są to wskaźniki, które ukazują jak zmienia się zachowanie akcji notowanej na giełdzie.

Indeks giełdowy spełnia kilka funkcji

  • punkt odniesienia w ocenie efektywności inwestowania w daną akcję w określonym momencie
  • informacja o sytuacji na rynku i jego poszczególnych działach
  • narzędzie służące do budowania przez inwestorów indywidualnych wskaźników giełdowych
  • narzędzie zastępujące portfel rynkowy

Cechy, które różnią indeksy giełdowe?

  • metody uśredniania stosowane przy konstrukcji indeksu
  • liczba spółek, które są uwzględniane podczas konstruowania indeksu
  • konstrukcja wag przydzielanych akcjom poszczególnych spółek


Inwestycje na giełdzie mogą przynieśc fortunę, ale też straty. Dlatego zanim rozpoczniesz przygodę na giełdzie warto nauczyć się jak to się robi. Ciekawe czy potrafisz sobie wyobrazić jak to, że jak czytasz ten poradnik wpłynie na wysokośc twoich zysków z giełdy. Czy potrafisz policzyć ile razy zwróci się inwestycja w wiedzę, czyli ile zyskasz na lepszej wiedzy?

Fortuna to nie zielone okno, więc zobacz to teraz:

(kliknij obrazek)


Spis treści:
  1. Giełda
  2. Jak inwestować na giełdzie
  3. Indeks giełdowy
  4. Notowania giełdowe
  5. Rodzaje inwestycji na giełdzie
  6. Rachunek inwestycyjny na giełdzie
  7. Psychologia gracza giełdowego
  8. Ryzyko straty na giełdzie

Gdy słyszysz o zarabianiu na giełdzie, rynkach kapitałowych oraz zbijaniu fortuny na handlu ropą, złotem i walutach, to czy coś nie podpowiada Ci, że warto byłoby się TYM wreszcie zająć? Zacznij od poznania wiedzy jak to się robi:

(kliknij obrazek)





Informacje tu przedstawione maja jedynie charakter edukacyjny, i nie są poradą inwestycyjną